Masaż aromaterapeutyczny to zabieg fizjoterapeutyczny o charakterze leczniczym i relaksacyjnym, połączony z wyjątkowym działaniem aromatycznych olejków eterycznych.

Masaż to zabieg polegający na wykonywaniu odpowiednich ruchów wywołujących nacisk na tkanki. Powoduje to zwiększenie przepływu krwi przez naczynia, zwiększając tym samym dopływ tlenu i związków odżywczych do tkanek oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Ponadto, masaż zwiększa wchłanianie preparatów pielęgnacyjnych i wspomaga wypoczynek po wysiłku fizycznym. Oddziałują one na nasz organizm w dwojaki sposób:

• przez skórę, a dokładniej poprzez naskórek, gruczoły łojowe, mieszki włosowe, skórę właściwą do głębiej leżących tkanek i narządów;

• przez układ oddechowy, poprzez nos, receptory i nerwy węchowe do mózgu oraz poprzez nosogardziel, tchawicę, oskrzela, płuca do układu krwionośnego.

Wskazania:

Wskazania do masażu aromaterapeutycznego to przede wszystkim przemęczenie, napięcie nerwowe, przewlekły stres, złe samopoczucie, problemy ze skórą, obrzęk. Ponadto, zabieg ten wpływa pozytywnie na prace naszego układu immunologicznego, pracę serca, układu mięśniowo-szkieletowy czy układu nerwowego. Dobór odpowiedniego olejku eterycznego zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. W tabeli zaprezentowano najbardziej popularne wskazania do wykonania masażu aromaterapeutycznego z pomocą odpowiednio dobranych olejków:

Wskazanie Olejek eteryczny

Skóra tłusta i trądzikowa

Cytrynowy, drzewa herbacianego, lawendowy

Skóra sucha

Geraniowy, neroli, różany, sandałowy

Skóra naczyniowa

Neroli, różany, rumianku rzymskiego

Cellulit

Cedrowy, cyprysowy, geraniowy, imbirowy, paczulowy

Grzybica

Bergamotowy, cedrowy, grejpfrutowy

Potliwość

Bergamotowy, cyprysowy, drzewa herbacianego

Obrzęki

Cyprysowy, imbirowy, mięty pieprzowej

Napięcie nerwowe

Lawendowy, melisowy, rumianku rzymskiego

Stany depresyjne

Cedrowy, drzewa różanego, geraniowy

Przebieg:

Zazwyczaj masaż aromaterapeutyczny jest wykonywany na całe ciało, ale zdarza się, że wykonuje się go miejscowo, w zależności od istniejących przeciwwskazań bądź zamierzonego efektu leczniczego. W zależności od oczekiwanych efektów zabiegu dobieramy olejek eteryczny.